Do upratovania mesta sa zapájajú aj klienti charity

Prostredníctvom Participatívneho rozpočtu pre Trnavu sa miestnej charite darí udržiavať projekt, vďaka ktorému majú ľudia bez domova prácu a cítia sa byť užitoční.

Dvakrát do týždňa sa v priestoroch Trnavskej arcidiecéznej charity schádzajú klienti, ktorí sa spoločne vyberú na vopred dohodnuté miesto. Niekedy je záujem väčší, inokedy ich príde len pár. Podľa toho, čo je kde treba upratať, vezmú so sebou metly, pomôcky na čistenie skla, vedrá, kanistre s vodou i čistiace prostriedky.

Naposledy trojica klientov „dala do pucu“ zopár zastávok na autobusovej stanici v Trnave. Umývali okná, odstraňovali grafiti, zametali.

„Pre mňa je to dobrá príležitosť, keďže v mojom veku sa už len ťažko dostanem k nejakej práci. Bol som sa pýtať na prácu aj po fabrikách, ale každý, keď si pozrie môj občiansky preukaz, usúdi, že som starý,“ vysvetľuje 71-ročný Viliam, ktorý sa zapája do upratovania pravidelne bez ohľadu na to, či treba zametať, kosiť alebo zbierať odpadky.

„Vďaka práci sa cítim užitočne, aj napriek tomu, že mám zdravotné obmedzenia,“ hovorí 46-ročná Dana, ktorú na práci teší, že spoznáva nových ľudí a môže pracovať v kolektíve.
Navyše je rada, že za sebou necháva poriadok, upratané a čisté mesto totiž leží na srdciach mnohých Trnavčanov.
To je však iba vedľajší efekt projektu, ktorým sa Trnavská arcidiecézna charita usiluje viesť dlhodobo nezamestnaných a ľudí bez domova na ceste k samostatnosti a svojpomoci.


„Ide o to, aby dobrovoľníci získali návyk pracovať, aby si mohli nájsť lepšie pracovné možnosti. Táto práca je taký odrazový mostík a nekladie na nich veľké nároky. Nezáleží na tom, či prídu presne, alebo ako dlho im bude trvať. Dôležité je dobre spravená práca, “
hovorí pracovník charity Peter Mlynský.

S upratovaním začali približne pred dvomi rokmi. Vďaka tomu, že Charita uspela vo vlaňajšom hlasovaní o podpore projektov z prostriedkov participatívneho rozpočtu Mesta Trnava, môžu za odmenu klientom poskytnúť aj menšiu finančnú hotovosť. „Niekoľkoeurová výplata pomáha tomu, aby klienti túto prácu vnímali ako skutočnú. Časť dostanú v hotovosti a časť im ukladáme na účet, z ktorého môžu čerpať v budúcnosti v prípade núdze napríklad na lieky, okuliare či iné potreby,“ vysvetlil Mlynský. Upratovanie prebieha hlavne v jarných a letných mesiacoch, Charita však hľadá možnosti, aby sa dal projekt realizovať aj v zime.

Tento rok sa Charita o prostriedky z Participatívneho rozpočtu uchádza opäť, a to s projektom Hlinený dukát. Zo získaných financií by chceli zakúpiť automaty na výdaj týchto dukátov, aby rozšírili ich dostupnosť. Dukáty sú momentálne k dispozícii len v kostoloch, na radnici a v Turistickom informačnom centre v mestskej veži. Hlinený dukát má hodnotu jedného eura a tí, ktorí si ho zakúpia, ho môžu podarovať ľuďom v núdzi. V charitatívnom centre zaň dostanú napríklad potravinový balík, možnosť osprchovať sa alebo si oprať šatstvo. Škálu poskytovaných služieb za dukát postupne však rozširujú.

Pridaj komentár