Verejný priestor nie je len miestom, cez ktoré sa presúvame napríklad z práce domov a o ktoré sa stará len a len úrad, resp. mesto. Je to aj miesto, kde môžeme tráviť čas spolu s ďalšími ľuďmi pri rôznorodých aktivitách. A môže to byť aj miesto, ktorého podobu môžeme ovplyvniť tým, že sa oň staráme, navrhujeme, čo by sme v ňom privítali, alebo v spolupráci s mestom zrealizujeme jeho premenu. V tejto participatívnej komunite sa takéto nápady rodia, formujú a uskutočňujú.

Projekty 2017

Šach a jóga v tieni stromov

V súčasnosti je v trnavskom verejnom priestore nedostatok bezplatne dostupných voľnočasových aktivít, pri ktorých sa ľudia môžu stretávať, zabávať, oddýchnuť si a zašportovať – príjemne, aktívne a cielene tráviť čas na čerstvom vzduchu. Cieľom projektu je poskytnúť Trnavčanom možnosť tráviť voľný čas vonku – umiestniť štyri šachové stoly v parkoch a na sídliskách v Trnave.
Ďalším zámerom projektu je nákup 10 karimatiek na pravidelné praktizovanie jógy na kúpalisku v Kamennom Mlyne, areálu Slávie a Kalvárie počas letných mesiacov. Cvičilo by sa minimálne raz za dva týždne v poobedňajších hodinách, precvičovali by koordinátorky projektu.

Rozpočet: 3 486,30 €

Stiahnuť projektovú dokumentáciu

Obecný dvor Modranka

Zámerom projektu je revitalizácia dvora pri Kultúrnom dome Modranka a jeho sprístupnenie pre verejnosť na kultúrno-spoločenské akcie.

Rozpočet: 5 000 €

Stiahnuť projektovú dokumentáciu

Komunitné športovisko

Mládež v meste nepozná základy stavebných prác a nemá motiváciu ani možnosť na získanie skúseností pri práci s betónom ako materiálom. V meste taktiež neexistuje športovisko určené na inline športy. Mládež je vedená k ultra konzumnému spôsobu života a v súčasnosti ani športoviská, ktoré sú určené práve pre verejnosť, nedostávajú patričný rešpekt a občania neparticipujú na ochrane verejného majetku, hlavne športovísk. Za príčinu označujeme neosobný princíp a práve preto je nutné vytvoriť a vytvárať športoviská s nálepkou komunitnej práce a angažovanosti.
Prostredníctvom prednášok a workshopov chceme priblížiť mládeži základy stavebných prác, prácu s betónom ako materiálom a nielen zdôrazniť silu komunitných projektov, ale vytvoriť i športovisko a inšpirovať k životnému štýlu “urob si sám“.

Rozpočet: 5 000 €

Stiahnuť projektovú dokumentáciu

Detské ihrisko na Kopánke

Na Kopánke nie je žiadne verejné detské ihrisko (ani staré) a jednoznačne tam chýba. Pre zdravý vývoj detí sú pohybové aktivity nevyhnutné. Tiež tu chýba zóna, kde by sa stretávali rodičia s malými deťmi. Navrhujeme teda vybudovať ihrisko na mestskom pozemku medzi Ktš Tyrnavia a bytovkami.

Rozpočet: 3 912,42 €

Stiahnuť projektovú dokumentáciu

Galéria Výklad

Projekt galérie vo verejnom priestore je prospešný pre širšiu skupinu ľudí. Mladým, ale aj etablovaným miestnym umelcom poskytuje možnosť prezentovať sa širšej verejnosti a bežnému návštevníkovi/obyvateľovi mesta Trnava ponúka vytrhnutie z každodennej všednosti v podobe nečakaného kultúrneho zážitku.
Galéria je takto prístupná počas celého dňa.
Každá výstava v Galérii Výklad trvá 1 mesiac (každý mesiac nová výstava).
Cieľom je v tejto činnosti pokračovať aj naďalej a priviesť do mesta aj výtvarníkov z iných regiónov alebo zahraničia.
Projekt taktiež pracuje aj s tretím výkladom, v ktorom sú prezentované na mesačnej báze lokálne neziskové organizácie a ich činnosti.

Rozpočet: 4 200 €

Stiahnuť projektovú dokumentáciu

Ďalšie participatívne komunity

Sociálne témy

Doprava a šport

Kultúra