CHCEME

Popis

Petang (z franc. slova Pétanque) je  francúzska spoločenská hra pre dve 1-3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu – k malej loptičke. Keďže v Trnave sa nenachádza petagové ihrisko, tak sme sa na podnet seniorov rozhodli vystavať jedno na sídlisku Družba. Aby k nemu mali prístup aj seniori z domu sociálnych služieb na ulici V. Clementisa, tak by bolo najlepšie ho umiestniť blízko detského ihriska za daňovým úradom. Ihrisko poskytne nie len seniorom, ale aj širokej verejnosti, možnosť zahrať si petang na čerstvom vzduchu, čím rozšírime Trnavu o ďalšiu športovo-kultúrnu príležitosť.

Cieľ

Cieľom projektu je vybudovanie petangového ihriska pre seniorov a tým im rozšíriť možnosti na šport a vyplnenie voľného času.

Autor – koordinátor a členovia projektu

Predkladateľom a koordinátorom projektu je Igor Cvik (O. Z. BWT).

Problém a Riešenie

Problémom je, že v Trnave nie je dostatok športovo-kultúrnych možností pre seniorov, nemajú dostatok športového vyžitia, ktoré by zvýšilo ich kvalitu života na fyzickej aj psychickej úrovni.

Riešením je postaviť petangové ihrisko v blízkosti sociálneho strediska na Clementisovej ulici, vytvorniť priestor na trávenie voľného času seniorov, ale aj iných generácií. Ihrisko by malo mať rozmery 15 x 4 m. Nachádzať sa bude na Družbe, aby bolo blízko sociálneho strediska pre dôchodcov. Gule na petang by mohli mať k dispozícii na vrátnici v dome sociálnych služieb Družba.

Pre koho je projekt

Primárne pre seniorov, ihrisko je však dostupné pre každého a teda aj pre všetky generácie.

Rozpočet

846, 32 eur na vybudovanie petangového ihriska.

MÁME

Projekt sa realizoval v priebehu mesiacov október – november 2016

Projekt Participatívneho rozpočtu, ktorého cieľom bolo vytvoriť petangové ihrisko pre seniorov a pre všetky ostatné generácie, ktoré sa na jednom mieste môžu stretávať pri zaujímavej hre, akou je francúzska spoločenská hra petang. Takúto hru mesto Trnava ešte nemá a mnohí trnavčania sa jej určite potešili.

Bágrovanie petangového ihriska

Výstavba petangového ihriska

Prípravné práce – budovanie petangového ihriska

Petangové ihrisko sa postavilo na sídlisku Družba za daňovým úradom v blízkosti detského ihriska. Práve vďaka tomu ho budú môcť využívať na spoločenskú hru nie len seniori, ale aj deti a ich rodičia. Petangové ihrisko je prvým verejným ihriskom takéhoto športu v Trnave. Na jeho hru sa používajú veľké gule a jedna malá guľka. Malá guľka sa hádže ako prvá a hráči sa snažia tie veľké hodiť čo najbližšie k tej malej. Vyhráva hráč, alebo tím, ktorý hodí guľou čo najbližšie k malej zo všetkých.

Petang a petangové gule

správny hod guľou

Spoločenská hra petang

Petangové ihrisko sa podarilo v roku 2016 postaviť až ku koncu roka, kedy už počasie neprialo veľmi hre. Avšak na jar v roku 2017 a ďalších rokoch veríme, že bude ihrisko plné seniorov, rodičov s deťmi a mladých ľudí, ktorí sa budú zabávať pri hre pod holým nebom.