CHCEME

Koordinátor

Martin Michalík (OZ FČELA)

Popis

Svet včiel je fascinujúci. Vybudovanie prvej mestskej edukačnej včelnice MESttSKÉ FČELY umožní žiakom škôl a verejnosti zažiť, aké je to byť aspoň chvíľu skutočným včelárom.

Návštevníci budú mať príležitosť nazrieť do úľa a sledovať dianie v úli bez toho, aby sa museli obávať uštipnutia a zistiť viac o živote tohto pre človeka a prírodu dôležitého opeľovača.

Cieľ projektu

Postavením mestskej včelnice pozdvihnúť povedomie ľudí a najmä detí o funkcii včiel a iných opeľovačov v našom okolí.

Rozpočet

Oplotenie, nosná konštrukcia, domček na príslušenstvo … 1 000 €
Vybavenie včelnice  … 3 300 €
Vzdelávacia činnosť … 700 €
SPOLU: 5 000 €

MÁME

Cieľom tohto projektu je vybudovať mestskú včelnicu a rozšíriť informácie o včelárstve medzi obyvateľmi mesta zážitkovou a hravou formou.

V priestoroch bývalej Botanickej záhrady MTF STU v Trnave koncom marca 2020 vznikla mestská včelnica.  „Tieto priestory spĺňajú všetky podmienky pre úspešné a bezpečné “mestské včelárenie”. Plocha záhrady je pomerne rozsiahla, v jej najbližšom okolí je mierny pohyb ľudí, je plná rôznych kvitnúcich (pre včely zaujímavých) stromov a kríkov a nachádza sa v nej ideálne zákutie pre umiestnenie včelích úľov.  Aj napriek tomu, že sa záhrada nachádza v meste, je situovaná aj blízko polí, čo umožňuje včelám rozšíriť si pašu aj o poľnohospodárske plodiny. Výhodou je tiež možnosť každodenného prístupu do areálu, čo je najmä počas včelárskej sezóny nezanedbateľné plus. Vďaka týmto okolnostiam bolo rozhodovanie pomerne jednoduché a už teraz sa ukazuje ako správne“ , hovorí koordinátor projektu Martin Michalík

MESttSKÁ VČELNICA pozostáva zo štyroch nadstavkových úľov B10 so včelími rodinami plemena včela Kranská rakúskej línie Sklenár. Táto línia je šľachtená pre nadmorskú výšku v akej sa Trnava nachádza a súčasne má výbornú schopnosť produkcie medu a vosku. Je nebodavá a ľahko ovládateľná, čo znamená, že má nízky sklon k rojivosti. Začiatkom mája do včelnice pribudol aj piaty úľ, čím sa počet rodín ustálil a zodpovedá vytvoreným podmienkam chovu. V súčasnosti už je včelárska sezóna v plnom prúde. Pre včelára to znamená každodennú kontrolu znášky a rozširovania rodín, utlmovanie rojovej nálady. Utlmovanie sa robí zväčšovaním priestoru v úľoch tak, že sa postupne pridávajú medníkové nadstavky, čím sa včelám pridá robota a zamedzí sa rojeniu. Včelársky rok vrcholí letným slnovratom, kedy je robotníc v úli najviac. Nasledujú prípravy na medobranie. Po tomto období už je čas na prikrmovanie a ošetrovanie najmä proti klieštikovi (varroáze). V tejto fáze sa už včely a včelári začínajú pripravovať na zimu, ktorá preverí silu a zdravie včelích rodín“ povedal Martin Michalík.

Botanická záhrada MTF STU v Trnave od roku 1986 iba chátrala, až po revitalizácii v roku 2013 bola sprístupnená opäť verejnosti. Otvorená býva od apríla do októbra (denne od 9.00 do 20.00 s prihliadnutím na stav počasia). Projektom MESttSKÉ FČELY získa opäť novú príležitosť na svoj rozkvet a poteší sa malým aj veľkým návštevníkom.

Prečo Martin Michalík vymyslel tento projekt? Dozviete sa  TU

O projekte napísali aj v Trnavský hlas, Záhradkár, MyTrnava, TrnavaDnes24, STU MTF

Viac informácií o projekte

 

Foto: Martin Michalík

Ďalšie projekty 2019

SOCIÁLNE TÉMY

KULTÚRA
A ŠPORT

VEREJNÝ PRIESTOR
A ZELEŇ

RÔZNE