CHCEME

Koordinátor

Kristína Kőnigová (Centrum pomoci pre rodinu)

Popis

Centrum pomoci pre rodinu chce vytvoriť celoročný detský ekošatník, kde budú mať možnosť občania mesta darovať oblečenie po deťoch a zároveň si môžu vziať oblečenie pre svoje deti. Ekošatník bude obohatený o sprievodné aktivity, tvorivé dielne a výstavy.

Cieľ projektu

Umožniť obyvateľom mesta darovať použité oblečenie po deťoch, zároveň tak pomôcť iným rodinám s deťmi, projekt šetrí životné prostredie a pomáha rodinám znížiť náklady rodinného rozpočtu.

Rozpočet

Prenájom priestoru 90 €/mesiac … 1 080 €
Propagačné materiály … 200 €
Pracovník ekošatníka (20 hodín týždenne, 12 mesiacov) … 3 600 €
SPOLU: 4 880 €

MÁME

Ak neviete, čo s oblečením po svojich deťoch, Ekošatník je dobrá voľba. Rovnako však je dobrým miestom, ak hľadáte niečo pekné a zachovalé pre svojich najmenších.

„V Trnave chýbal priestor, ktorý by sa zameriaval na výmenu detského oblečenia. Keď sme rozmýšľali, ako ešte rozšíriť naše služby, prišlo nám to ako vhodný nápad,“ vysvetľuje Kristína Königová, štatutárka Centra pomoci pre rodinu, ktoré projekt ekošatníka zastrešuje. Ten funguje od začiatku roka a za ten čas si do jeho priestorov našlo cestu už veľa rodičov. „Zatiaľ máme takú štatistiku, že viac je tých ľudí, ktorí prinesú oblečenie a menej tých, ktorí si ho chodia brať. Mnohí akoby váhali, či si majú niečo vziať, lebo majú pocit, že to nepotrebujú. Presviedčame ich však, že ekošatník je najmä ekologická aktivita, nie sociálna, prostredníctvom ktorej chceme ľudí naučiť, že veci môžu dostať druhú šancu, vďaka čomu šetríme prírodu,“ vysvetľuje Kristína Königová.

O ekošatník sa stará koordinátorka a sociálna pracovníčka Jarmila Kurbelová a pri triedení a uskladnení šatstva pomáhajú aj dobrovoľníci. “Každá ruka je vítaná”, odkazuje K. Königová ďalším dobrovoľníkom, ktorý by sa chceli do činnosti Ekošatníka zapojiť.

Za prvý rok projektu ekošatník na Štefánikovej 46 navštívilo viac než tristo ľudí a vymenilo sa tu veľké množstvo oblečenia pre deti i dospelých. Okrem výmeny oblečenia sa v Ekošatníku realizujú aj tvorivé dielne a workshopy. V rámci nich sa malí aj veľkí učia, ako zužitkovať nepotrebné šatstvo napríklad aj na výrobu dekoračných či úžitkových predmetov. Počas roka 2019 sa v ekošatníku konal EKOFEST, zameraný na rôzne možnosti využitia už použitého šatstva a výrobu iného spotrebného tovaru. EKOFEST sa niesol v duchu hesla „Dať veciam druhú šancu“. V novembri 2019 bola vyhlásená fotografická súťaž o najlepšiu fotografiu kombinácie oblečenia z ekošatníka.

Do Ekošatníka sa prijíma len čisto vypraté a vyžehlené prádlo. Roztrhané alebo inak poškodené veci sa nepreberajú. Prosíme nosiť vždy sezónne veci (v lete letné, v zime zimné). Veci sa prijímajú počas celej pracovnej doby v utorok, streda, štvrtok a piatok.

Otváracie hodiny Ekošatníka sú v utorok a vo štvrtok od 13.30 do 15.30 h, v piatok dopoludnia od 9.00 do 11.30 h. Priniesť oblečenie sa dá však kedykoľvek počas pracovnej doby Centra pomoci pre rodiny s výnimkou pondelka.

Viac informácií o Detskom ekošatníku

 

 

Foto: Centrum pomoci pre rodinu

Ďalšie projekty 2018

SOCIÁLNE TÉMY

KULTÚRA
A ŠPORT

VEREJNÝ PRIESTOR
A ZELEŇ

RÔZNE