Trnavčania budú opäť rozhodovať, ktoré projekty v meste dostanú zelenú

Participatívny rozpočet sa v Trnave postupne stáva obľúbeným spôsobom, ako môžu aktívni občania, rôzne združenia či iniciatívy získať finančné prostriedky na realizáciu svojich nápadov. Jeho štvrtý ročník sa momentálne posúva do fázy hlasovania. Od 6. do 22. septembra 219 budú Trnavčania rozhodovať o tom, ktorým z navrhnutých projektov dajú svoj hlas.

„Tento rok sa nám opäť podarilo zozbierať zaujímavé nápady našich občanov, ktorými by sa radi zapojili do diania v meste. Ide o rôzne kultúrne aj sociálne aktivity či nápady v oblasti verejného priestoru. Ponúkané projekty pritom oslovujú všetky generácie,“ hovorí koordinátorka Participatívneho rozpočtu pre Trnavu Lenka Vančová. „Deťom sú určené projekty zamerané na zážitkové učenie či tvorivé umelecké workshopy. Dospelých možno oslovia originálne kultúrne podujatia, návrhy z oblasti športu, ekológie či charity. Máme aj viacero zaujímavých nápadov pre seniorov, nezabudlo sa ani na zdravotne znevýhodnených. Občianskych projektov je spolu dvadsať dva, podrobnosti o každom z nich sú zverejnené na stránke pr.trnava.sk,“ upresňuje.
Všetky návrhy, ktoré sa budú uchádzať o podporu v hlasovaní, predstavia ich autori na verejnej prezentácii. Tá sa uskutoční 3. septembra 2019 o 17.00 h v zasadačke zastupiteľstva na radnici na Hlavnej 1. Priamy prenos z verejnej prezentácie bude vysielať Mestská televízia Trnava.

Následne bude 6. septembra spustené hlasovanie, ktoré potrvá do 22. septembra. Zúčastniť sa ho môže každý občan nad 15 rokov s trvalým pobytom v Trnave. Hlasovať môže buď online na stránke pr.trnava.sk alebo prostredníctvom tlačeného hlasovacieho lístka, ktorý dostane každá domácnosť do schránky. Občania môžu hlasovať len raz, avšak podporiť môžu štyri až šesť projektov súčasne.
Celkové poradie projektov môže ovplyvniť tiež výsledok tzv. deliberácie, počas ktorej navrhovatelia projektov navzájom posudzujú svoje projekty podľa vopred schválených kritérií. „Hodnotí sa napríklad udržateľnosť projektu, veľkosť zapojenia cieľovej skupiny či finančná náročnosť. Navrhovatelia sa pravidelne stretávali, diskutovali o svojich nápadoch a preto ich vedia posúdiť z rôznych hľadísk, nielen na základe sympatií,“ objasnila ďalej L. Vančová.

Výsledky hlasovania verejnosti budú známe 1. októbra po sčítaní všetkých platných hlasov.
„Koľko z projektov sa bude realizovať, sa však dozvieme až v novembri po schválení mestského rozpočtu. Vtedy budeme vedieť, akou čiastkou sa tohtoročné projekty rozhodli mestskí poslanci podporiť,“ dopĺňa Vančová. V posledných troch ročníkoch Participatívneho rozpočtu pre Trnavu išlo na realizáciu projektov 50 000 eur. Navrhovatelia pritom mohli pre svoj projekt žiadať maximálne päťtisíc eur, rovnako je tomu aj tento rok. V prípade, že občania získajú finančné prostriedky na svoje projekty, začne sa s ich realizáciou v roku 2020.
Aktuálne informácie nájdete na pr.trnava.sk a na facebookovej stránke Participatívny rozpočet pre Trnavu.

Časový harmonogram Participatívneho rozpočtu pre Trnavu 2019

3. september: Verejná prezentácia občianskych projektov
10. september: Verejné zvažovanie – deliberácia
6. – 22. september: Hlasovanie
1. október: Zverejnenie výsledkov hlasovania
20. november: Zverejnenie víťazných projektov po schválení rozpočtu mesta
rok 2020: Realizácia víťazných projektov

Pridaj komentár